Javornický Pazdřivec

Aneb druhý ročník nezávodního poloorientačního MTB happeningu.

A jaký byl letošní Pazdřivec? To Vám povím až za chvíli, zpět na začátek. Na Pazdřivecké okruhy jsme vyrazili již loni, docela se nám zalíbily a tak když se objevil tento závod, nebylo o čem přemýšlet. Teda s klukama jsem chtěl vždycky na nějaký závod, ale moc se k tomu neměli, moc lidí atd. Ale tohle je jiné, jedná se  totiž o poloorientační MTB happening. Tak jsme se zaregistrovali a čekali 22. srpna. Pro dříve platící je zde drobná sleva na startovném za 250,- namísto 300,- pak na místě.

Rano se scházíme a vyrážíme směr Javorník. Počasí vypadá skvěle a tak i naše nálada a očekávání je ve skvělé kondici. Po příjezdu na místo vybalujeme kola, dovybavit sama sebe a hurá zaregistrovat k závodu. Pri registraci jsme dostali závodní číslo k připevnění na kolo, mapku s pokyny v igelitovém pytlíku a kupón na polívku po dojezdu. Já neodolám, a kupuju ještě krásně zelené triko k Pazdřivci. Jdem se připravit a trochu rozhýbat, start je nedaleko. Ještě grupa foto a můžeme vyrazit.

Start se o 15 minut opozdil, ale to nic nemění v našem očekávání a nedočkavosti. Prásk a je odstartováno. Hanz s Láďou se zaujímají první pozice a táhnou peloton. Projíždíme vesnickou na najednou zvolna avšak rychle zahýbáme vpravo od lesa, nejdříve se tedy vyškrábat přes vykácenou mýtinku, Hanz stále první, pak peloton, někde Láďa a já si to tam jedu mezi dalšími.. ale co to vidím, Láďa drží kolo.. koukám, klacek v řetězu a utržená zadní přehazovačka… Smutné hned na začátku, mno nic..jedem dál.. s HP se tak míjíme v chlumu bikerů, který se postupem času trhá na větší či menší skupinky. jedeme lesem, přes kameny a klacky.. až nás cesta dovede k prudkému sjezdu, pár lidiček potkám jak se vrací, neboť blbě odbočili, což se stalo i HPmu, pak onen prudký a dlouhý sjezd, který nás přes asfaltku a šotolinu zavede až pod hrad Kašperk, kde sjíždíme do Kašperských Hor (dle mne asi nejhorší úsek celého závodu, jelikož se sjíždí po cestě plné většího štěrku s celkem kopce a udržet stabilní kolo není žádná sranda).

Projedem Kašperky a míříme po asfalce k Tuškovu, kde ale ostře vlevo zkratkou přes louku a kolem křoví cesta ztěžkne, nicméně zanedlouho se opět ocitáme na asfaltce a jedem si to vstříc dalšímu chekpointu. Za vsí ještě kus po asfaltu a pak hurá na cestu do lesa, kolem kopce Borovina a pak ještě po užších cestičkach lesem a borůvčím, stále se držím ve skupince, která se však začne nějak natahovat a já se ocitám uprostřed v meziprostoru a tak si jedu po značení a občas i podle stop, až se ale někde stane chyba a já se vylovím u chaty na cestě u Bohdašic. Přišlo mi divné že to najednou tak padá a šipka žádná nikde..tak se ptám paní, co zrovna meje okna, jestli neviděli nějaké cyklisty, načež, že předtím byli za barákem a něco slyšeli, koukám do mapy a snažím se zorientovat, což se mi následně daří, děkuji za ochotu a vyrážím dál a kde to, najednou se zleva zespod vynořují členové naší skupinky, říkám si fajn, ani jsem neztratil a tak jedem do vsi, kde hned na začátku točíme vpravo vzhůru. Krajina nabízí krásné výhledy, tak to není jen o tupém šlapání do kopce, jenže co nemilého se stane, když na Platoři zjišťuji, že moje zajížďka mne stála minutí checkpointu, jak nemilé, naštvanost veliká, rozmýšlím se , jestli má cenu se vracet. Potkávám pár účastníků, ptám se jich na checkpoint a diskutuji nad tím co a jak… Nakonec zvítězí fair play a tak rychle otáčím a přímo po asfaltce to šinu prudkým sjezdem do vesnice, skrz ves aq za vsí dolů do lesíka, odkud předtím vyjížděli. Tam se jednoho bikera ptám jak je to a kde je checkpoint, vstřícně radí ale i tak míjím odbočku přes louku a ocitám se u Otavy nedaleko Annína. Jo neni to jen tak, zorientovat se v protisměru, přesto nacházím správný směr a vynořím se checkpointu. Prej záškodník v protisměru :), nastiňuji jim mojí situaci a trochu děším odpočívající skupinku velkým stoupáním, co je čeká.. rychle občerstvim, vyloknu vodu a spolikám pár medvídků Haribo a vyrážím zpět na Plator. No představa strašná, ale co se dá dělat. Odtud po cestách přes louku a les se dostávám horem dolem do Záluží, odkud začíná stoupání na další Checkpoint na Sedle, kde je též rozhledna. Po cestě stíhám dokonce předjet obětavého závodníka co mi radil, kudy zpět na předešlí checkpointu. Na tomto checkpointu dostávám nabídnutou zelenou a pivko. Dávám 12°Prazdroj a kecám s klukama, s kterejma je docela dobrej pokec. Dojíží mne obětavec, který nakonec neodmítá zelenou a tak nedělám scény a dám si taky, mezitím dva banány a chystám se vyrazit. Zdržel jsem se trochu déle než jsem předpokládal, ale to neva bylo to fajn. Ptám se ještě na někoho přede mnou a dozvídám se , že odjeli zhruba půl minuty předtím než jsem dorazil. Ještě dostávám na výběr endura trať a klasickej pazdřivec. Volím radši klasiku a povzbuzen přívětivými informace a soutěžících přede mnou vyrážím na další stíhací jízdu.

 Klesám a tak nějak po a kolem červené turistické se škrábem zpět ke Kašperku, který ale jen míjím a po stejné stopě se vracíme zpět. Za silnicí  na Nezdice ale cesta odbočuje vlevo a tak „U Jedle“ se vnořuji na cesty lesem. Přes další dva checkpointy stíham předjet ještě další dva účastníky, ale už před tím čtvrtým to občas vypadá na očistec. Nic nevzdávám a šlapu až dojíždím do cíle kolem čtvrt na čtyři. Moje zajížďka mi obrala o cca půl hodiny a podle toho vypadá také výsledek. Přestože jsem stihl předjet pár závodníků, dohnat a předjet ty z Platoře se nepodařilo. Hrubým počtem docházím k tomu, že bychom mohl být tak o 10 míst více vpředu. Mno nic, nepozornost se trestá, ale nakonec mi to až tak nevadí, a těší mne, že jsem závod zvládl, protože patří mezi 10 nejnáročnějších MTB závodů v republice.

Na místě klucí již vysedávaj a tak si jdu dát jedno nealko, žízeň je veliká, a také polívku za lísteček. Velmi dobrá vzpruha po tak náročném dni. Rozebíráme závod a tak nabíráme síly. Nakonec se loučíme a vyrážíme vstříc domovu. Na to že jsem byl bez nějaké velké přípravy, hodnotím závod dobře. Ještě před odjezdem se bavím s hlavním připravovatelem a obdivuju úsilí, které je příprava tohoto závodu stojí. Ale jsou spokojeni, jelikož jsou spokojeni i účastníci závodu a tak pevně věřím, že se pojede i napřesrok a já zkusím své štěstí znovu.

 

Trasa letošního ročníku v odkaze zde

 

Program letošního ročníku:

Pátek 21.8.

Je možný příjezd a ubytování ve stanovém městečku, zj. pokud máte dlouhou cestu. Není organizován žádný společný program. Večer lze strávit v některém v pohostinských zařízení.

Sobota 22.8.

8:00- 9:30…….  Příjezd, Registrace

9:30…………….  Briefing k závodu, příprava na start

10:00…………..  Hromadný start

10:15…………..  Start kategorie

E-BIKE 10:45……………Start kategorie KIDS RACE

10:00-19:00…. Časový limit pro ujetí trasy Javornického Pazdřivce 19:30…………… Biketrial show Pepy Bigase (ČB, video)

20:00…………..  Vyhlášení vítězů, losování cen

20:30-2:00.…..  Afterparty s Funky Town Djs

 

One thought on “Javornický Pazdřivec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.