Vrbice 2017 – otevírání sklepů

Již loni byl kamarád podruhé na této akci a tak se zrodila myšlenka, že tam vyrazíme jako banda. Všichni byli pro a tak nebylo co řešit, tedy resp. teď to vše začínalo. Základem bylo sehnat nějaké to ubytování pro 7 členů výpravy, což se ukázalo v první chvíli trochu jako zádrhel, který se nám nakonec podařilo vyřešit ubytováním pro 3 a 4 osoby v rozdílných domcích. K tomu se později dostanu. Dalším oříškem bylo přeprava sedmi osob, nejdříve, že osedláme 2 auta a tak nějak se tam rozhážeme. Později se však zrodila myšlenka, že seženeme jedno velké auto pro všechny, což se ukázalo jako řekněme geniální nápad – díky Milane! Všichni můžeme jet pohromadě, nemusíme se nikde nahánět a bude více srandy a náklady min. srovnatelné. 

Nakonec se nám přes různé vysoké částky a nedostupnost vozidel podařilo sehnat Chrysler Voyager 2.8 CRD v automatu, takové „americké“ MPV pro 7 osob. První dojem trochu rozporuplný, ale nakonec převládla spokojenost (ale to by bylo na delší a jinčí povídání).

Vstupné na festival Otevírání sklepů bylo 700 Kč. V této ceně jste dostali knížečku o Vrbicích a o akci samotné, bylo zde také jaké další další akce jsou plánovány na letošní rok. Dále jste obdrželi skleničku na víno (náhradní za rozbitou se prodávala za 50,-) a nedílnou součástí oné knížečky byly 3 poukazy, kaž v hodnotě 100 Kč, na nákup vína samotného. Dále samozřejmě označení na ruku, což vás opravňovalo k neomezené degustaci v jednotlivých sklepích.

Tož knížečku máme a tak vyrážíme obhlídnout první sklepy. Vesnice je v horní části doslova protkána sklípky. V celé vesnici jich je cca 80 a na letošní degustaci bylo otevřeno cca 26 sklepů myslím.

Každý sklep byl něčím jedinečný a jiný, ať už se jedná o majitele, prostředí či úpravu, nebo i ochutnávky, kde musím pochválit různé typy pomazánek s chlebem apod. A mě jakožto pivaře též potěšil jeden z prvních sklepů, kam jsem později docházel pro pivo, sice Starobrno, ale neberte to uprostřed všech těch vín, když víno nepijete 😀 a jste tam spíš tak ze zvědavosti a s partou. Další dobrou zprávou v tomto sklípku bylo, že vedli udírnu s dobrotami.

Počasí výborné, již od rána, jen kolem třetí se prohnala silná průtrž, jinak nebylo moc nač si stěžovat. Večer bylo připraveno ještě posezení s cimbálovkou (ta hrála i u sklepu č. 12 přes celé odpoledne) a charitativní sbírkou na opravu kostela od sousedů ze Slovenka, kde jste přispěli libovolnou částkou za „zakoupení“ jídla – Halušky a nebo Strapačky .

Ubytování jsme řešili bohužel odděleně. Jedno bylo ve Vinařství Sedláček a druhé bylo V Zahradech. Kapacity ubytování, ceny apod. naleznete na každém z odkazů. Každé má svoje něco, To první je více praktické a lepší v jistých ohledech, nicméně druhé přidá osobitost majitele a jiné. Ve vsi naleznete jiná další ubytování, je zde i Penzion s hospodou, hospoda samotná a co musím pochválit, je místní konzum COOP, vcelku fajn sortiment, fajn lidi a můžete platit kartou 🙂 , jen pozor na otevírací dobu, tak jako klasicky jinde, např. v Rakousku, v sobotu otevřeno jen do 11. hodin.

Za ten víkend toho moc nestihnete, my přijeli v pátek až večer po desáté, kvůli komplikacím s předávkou vozu, nějaká ta pauza po cestě a je to hned. Večer v pátek ještě posezení s degustací do dlouhé noci, sobotu ve znamení trochua vyspávání, pokud nemáte šílenou kolegyni, co je naspeedovaná a vzbudí Vás, již zmíněný nákup v COOPu a hurá vyrazit na akci. Ta začínala v 10:00. Je to akce na celý den. Sklepy oficiálně zavíraly v 19. hodin. leckde ale se pak ještě popíjelo a vysedávalo, beztak pak každý ještě někde do noci poseděl nebo tak.. a pak už zbývá jen neděle. To si vstaneme, na pohodu posnídáte, obejte všechny sklepy, co Vám kde chutnalo a chcete si nějakou tu lahvniku odvézt i domu (pokud už není vyprodáno a něco zbylo) a pak se tam nějak poo vydáte na cestu domů.

Jako výletní zastávku jsme si zvolili rozhlednu Slunečná, aby bylo co okukovat. Jakožto fotograf jsem chtěl ukořistiti nějakou pěknou fotku toho našeho českého toskánska, bohužel při takové akci na takovou věc času mnoho nezbývá, a tak někdy příště vyrazíme asi sólo s Domčou a jejím bratěm na foto workshop. Takže jsem vzal scenériemi z rozhledny zavděk, uvidíme co pěkného se z toho vyklube. A jelikož už bylo hladno, stavili jsme se v Hustopečích v restauraci U Halmů, kde jsme si pěkně nacpali pupky, musím pochválit, vaří tam dobře. 

Moravo naviděnou, je tam krásně a chce to rozhodně na dýl, takže zase někdy příště.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.